MOKRSKO
Leży na szlaku z Warszawy przez Piotrków, Radomsko, Wieluń, Bolesławiec, Kępno do Wrocławia.
Pomijając badania archeologiczne świadczące o wczesnej metryce osadniczej tego terenu, po raz pierwszy pojawia się w 1273 r., w związku z przejęciem części miejscowości przez klasztor w Ołoboku.
W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Brzeziny, Chotów, Jasna Góra, Komorniki, Krzyworzeka (sołectwa: Krzyworzeka I i Krzyworzeka II), Mątewki, Mokrsko (sołectwa: Mokrsko I i Mokrsko II), Motyl, Ożarów, Słupsko.
Pozostałe miejscowości: Jeziorko, Lipie, Mokrsko-Osiedle, Orzechowiec, Poręby, Stanisławów, Zmyślona.
Rodzaj gminy: wiejska
Położenie administracyjne: województwo łódzkie, powiat wieluński
Powierzchnia gminy: 7.775 km2
Liczba mieszkańców: 5.730
Zaludnienie: 70,1 osób/km²
Wójt gminy: Tomasz Kącki
herb gminy Mokrsko
mapa
Mokrsko z lotu ptaka
SKOMLIN
Skomlin leży na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Wielunia do Kępna i z Wieruszowa do Praszki. Graniczy z woj. opolskim i pow. wieruszowskim.
Najstarsze ślady bytności człowieka w okolicach Skomlina datują się na VI w p.n.e. i wczesną epokę żelaza (okres halsztacki). Są to naczynia ceramiczne, nóż z brązu, urny. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1210 r., kiedy to rycerz Zbranimir przekazał wieś Dzietrzniki i Zscomelin klasztorowi cystersów w kaliskim.
W skład gminy wchodzą następujące sołectwa: Bojanów, Brzeziny, Klasak Duży, Maręże, Skomlin (sołectwa: Skomlin I i Skomlin II), Toplin, Walenczyzna, Wichernik, Wróblew, Zbęk. Pozostałe miejscowości: Kazimierz, Klasak Mały, Ług, Malinówka, Smugi, Wygoda, Zadole, Złota Góra.
Rodzaj gminy: wiejska
Położenie administracyjne: województwo łódzkie, powiat wieluński
Powierzchnia gminy: 55 km2 (5.92% powierzchni powiatu)
Liczba mieszkańców: 3 556 (4.44% ludności powiatu)
Zaludnienie: 64 mieszk./km2
Wójt gminy: Grzegorz Maras
mapa
Skomlin z lotu ptaka
KULTURA:
GMINA MOKRSKO;
ZESPOŁY:
Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy w Ożarowie- powstał w 1985r. Jego opiekunem i kierownikiem została P. Teresa Sołtysiak, a instruktorem muzycznym P. Ireneusz Mieszkalski. Zespół z Ożarowa brał udział w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych zarówno rangi powiatowej, wojewódzkiej jak i ogólnopolskiej zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Liczy 27 członkiń. Od 1999 r. zespołem opiekuje się P. Wanda Majtyka.
Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy w Ożarowie
Dziecięcy Zespół Obrzędowy w Ożarowie- powstał w roku 1995 z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich z Ożarowa oraz etnografa Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Sieradzu. W początkach pracy pomagała również kustosz Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie - Bogusława Wiluś, oraz etnograf WDK w Sieradzu – P. Małgorzata Dziurowicz- Kaszuba. Opiekunką zespołu do tej pory jest nauczycielka ze Szkoły Podstawowej P. Halina Gniłka. Po raz pierwszy Dziecięcy Zespół zaprezentował się na VII Przeglądzie Folklorystycznym w Lututowie w 1996 r. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, na które składa się zaangażowanie kierownika zespołu oraz P. Wandy Majtyki, która pisze scenariusze i pomaga w reżyserowaniu.
Dziecięcy Zespół Obrzędowy w Ożarowie
Zespól Ludowy „Dworzanki” z Mokrska- powstał 24.05.2001 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Mokrsku. Opiekunem i instruktorem „Dworzanek” była P. Irena Gruszka, a na akordeonie przygrywała P. Zdzisława Wypło. Do zespołu należała także P. Melania Bil-poetka ludowa. Od 2008 r. zespołem kierował Ireneusz Mieszalski, który utworzył kapelę. Od 2010 r. instruktorem jest P. Tomasz Majtyka. Obecnie zespól liczy 26 osób, w tym 6 mężczyzn i 3 dzieci. „Dworzanki” reprezentują stroje ludowe ziemi wieluńskiej oraz promują pieśni i tradycje regionalne.
Zespół Ludowy 'Dworzanki" z Mokrska
Zespół Ludowy „Włościanie” z Chotowa- powstał 06.04.2008 r. Na początku liczył 14 osób (11 pań i 3 panów). Instruktorem prowadzącym był P. Ryszard Zawadzki. Zespół brał udział w wielu ważnych imprezach i uroczystościach. W czerwcu 2009 r. zespół powiększył się o dwóch śpiewaków. Niestety, we wrześniu zmarł dotychczasowy instruktor. Od dnia 01.10.2009 r. zespół prowadzony jest przez P. Wajnera.
Zespół Ludowy 'Włościanie" z Chotowa
ORKIESTRY:
Orkiestra Dęta przy OSP Ożarów- powołana w 1955r. licząca początkowo 19 członków pod kierownictwem muzycznym P. Andrzeja Rabiegi z Kadłuba. Skład orkiestry z czasem topniał w wyniku starzenia się i migracji. W 2003 r. rozpoczęto nabór. Naukę pod opieką P. Józefa Rybskiego rozpoczęło ok. 25 osób. Orkiestra zmieniła nazwę na Gminną Orkiestrę Dętą w Ożarowie. W 2006 r. przeszła pod opiekę OSP w Ożarowie. Obecnie liczy ok. 33 osoby i ciągle się rozwija, uświetniając imprezy gminne i religijne.
Orkiestra Dęta przy OSP Ożarów
Orkiestra Dęta w Słupsku- powstała w 1980 r. Działa nieprzerwanie pod kierownictwem kapelmistrza P. Józefa Rybskiego. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wielokrotnie reprezentowała rejon wieluński na Przeglądach Orkiestr Województwa Sieradzkiego. Orkiestra Dęta w Słupsku swoją obecnością uświetnia uroczystości parafialne, gminne i powiatowe.
Orkiestra Dęta w Słupsku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz